בודק חשמל מוסמך ובדיקות חשמל

בודק חשמל
0 2,544

חשיבותן של בדיקות חשמל תקופתיות ידועה ומובנת ואין להקל בה ראש. שריפות ואסונות רבים היו יכולים להימנע בקלות אם רק הייתה נבדקת תשתית החשמל מבעוד מועד על ידי בודק חשמל מוסמך. בודק חשמל מוסמך שכזה תפקידו לבדוק את תקינותם של כל מרכיבי התשתית החשמלית הביתית או המשרדית, החל מלוחות החשמל וכלה במתגים. בודק חשמל הוא למעשה חשמלאי שיש לו הסמכה והיתר להתעסק עם מערכת החשמל על חלקיה ומרכיביה. במסגרת עבודתו, ביכולתו לאתר ולתקן כל מפגע אופציונלי במערכת כמו למשל חוטי חשמל גלויים או שקעי חשמל פתוחים. אולם לא כל בודק חשמל רשאי לעסוק בביצוע בדיקות בכל המיתקנים החשמליים. סוג הבודק הוא שמאפשר לו לעשות זאת, כאשר רשיונות החשמלאים מסווגים בעיקר לפי עוצמות הזרם החשמלי של המיתקן החשמלי.

בודק מוסמך עם אחריות- אופן עבודתו

 

בודק מוסמך

עבודות חשמל, כאמור, אינן עניין של מה בכך. ככל שהדבר נוגע לחשמל, אין מדובר בעבודות פשוטות אלא בעניינים הדורשים הבנה מקצועית ופעולות מורכבות. בודק חשמל מוסמך עם אחריות ידע לייעץ ולתאם במקצועיות עבודות חשמל בכל סדר גודל של עבודה ויהיה מצויד בכל המיתקנים והציוד החדישים והעדכניים ביותר. בודק חשמל יבדוק במהלך עבודתו את כל מרכיבי תשתית החשמל, החל מתקינותם של לוחות החשמל והתאמת הזרם החשמלי שעובר בהם מן המקור ליעד, דרך בדיקת אמצעי הבטיחות של המערכת, לרבות איכות הארקת חוטי הרשת המרכיבים את התשתית וכלה בתקינות המתגים שדרכם מנותב החשמל לשימושנו. בדיקות נוספות שיבצע מהנדס החשמל הן בדיקת העומס החשמלי (וביצוע איזון פאזות אם יש צורך), בדיקת בידוד וכן בדיקה טרמית של טמפרטורת הציוד החשמלי שבלוחות החשמל. בכל אלה בא לידי ביטוי תפקידו של בודק חשמל שהינו כאמור להצביע על ליקויים שעלולים לאיים על בטחון חייהם של יושבי הבית או המשרד ולתקן אותם מבעוד מועד

למה כדאי לבצע בדיקות חשמל  עם בודק מוסמך ?

אז אם עדיין לא השתכנעתם שבודק חשמל מוסמך עם אחריות הוא איש המקצוע שאתם זקוקים לו מעת לעת ובמיוחד לקראת החורף, כדאי שתדעו שביכולתו של בודק חשמל גם לגרום לכם לצמצם את עלויות צריכת החשמל על ידיכם ואפילו לתרום תרומה אקולוגית. זאת בהתאם למגמה הכללית של חסכון באנרגיה עם התחממות הגלובלית ומצוקת האנרגיה העולמית. בודק חשמל מוסמך עם אחריות יבדוק כיצד היכן יש יותר מידי עומס על המערכת החשמלית וגם יציע פתרונות (כגון החלפת רכיב או מכשיר חשמלי כזה או אחר) המיועדים לצמצם את צריכת החשמל ועל ידי כך להוביל גם לחיסכון כספי.

איך לבחור בודק חשמל מוסמך ?

בעידן של היום בחירת בעל המקצוע הנכון אינה דבר מסובך אך יש כמה דברים שכדאי לבצע !
בדקו עבודות קודמות אודות בעל המקצוע בו אתם מתעניינים, בדקו ביקורות מלקוחות קודמים וראו שרובם מרוצים.
ישנה האפשרות גם תמיד להיוועץ בחברי משפחה או חברים קרובים ולקבל מהם המלצות גם כן
אם תבצעו את הצעדים הללו תבטיחו לעצמכם שבודק החשמל שיגיע אליכם יהיה מקצועי ואמין !

 

תפקידו של החשמלאי הבודק לבדוק את תקינות מערכת החשמל, על מנת להימנע מתקלות לא רצויות הנגרמות מליקויים חשמליים והבטחת בטיחות הדיירים במתקן הציבורי, החשמלאי הבודק מפיק דו"ח מפורט אשר מצביע על ליקויים במידה וקיימים אשר נדרש לתקנם.

מהם סוגי רישיונות לחשמלאי – בודק:

1. חשמלאי – בודק סוג 1:

רשאי לעסוק בביצוע בדיקות של מיתקן חשמלי בעל עוצמת זרם עד 3 * 80 אמפר במתח נמוך, למעט עבודות חשמל אשר תוכננו וגם בוצעו על-ידו.

2. חשמלאי – בודק סוג 2:

רשאי לעסוק בביצוע בדיקות של מיתקן חשמלי שבעל רישיון חשמלאי-בודק  סוג 1 רשאי לבצען וגם לבצע בדיקות של מיתקן חשמלי בעל עוצמת זרם עד 3 * 250 אמפר במתח נמוך, למעט עבודות חשמל אשר תוכננו וגם בוצעו על-ידו.

3. חשמלאי – בודק סוג 3:

חשמלאי בודק סוג 3 ניתן למהנדסי חשמל בלבד.

רשאי לעסוק בביצוע בדיקות בכל  מתקן חשמלי.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.