איך מדבירים מזיקים שונים ?

הדברת מזיקים
0 2,435

הדברת חשופיות

מתבצעת באופן רעל או ריסוס חומר הדברה נגד חשופיות .
צורתה של חשופית: החשופיות זה סוג של חלזון. אלה חלזונות בעלי גוף די ארוך עד כ-8-9 ס"מ. יש לחשופית צבע ירוק-צהוב עם כתמים אפורים על חלק עליון של גוף.
אורך חיים: החשופיות מטילות עשרות ביצים, אל תוך קרקע לחה ולכן ניתן בקלות לעשות פעולת הדברה של חשופיות . מחזור החיים שלה הוא שנתי.

מיקום: חשופית נמצאות בדרך כלל בחצרות הבתים, גם בביוב וניקוז בגינות , חשופית לרוב ניזונה מזבל וגם פה ישנו פתרון קל להדביר חשופית.

הדברת עקרבים

לעקרבים אין חוליות, הם בעלי שמונה רגלים, צבתות, בטן, חזה וראש. בטנם ארוכה והם שייכים למשפחת העכבישים. בקצה בטנם מצוי עוקץ ארסי ורק מעט מאוד עקרבים מסוכנים לבני האדם. העקרבים נעזרים בעוקץ על מנת ללכוד את מזונם. הזכרים יוצאים ללכוד טרף בתקופת הקיץ, בערך מאפריל עד סוף אוגוסט. הם זזים באטיות בשביל ללכוד את טרפם. החיזור של העקרב נעשה על ידי נקישות בצבתות עם הנקבה. וכך הם יוצרים תקשורת שבסופו של דבר מביאה לזיווגם. הנקבה משריצה במחילה, והוולדות מטפסים על גבה של הנקבה וכך הם נעזרים בה. והיא דואגת להם עד לעצמאותם. מספר הוולדות משתנה מפעם לפעם, פעם יש 10 עקרבים ופעם יכול להיות 100 עקרבים. מחזור החיים של העקרב נע בין חמש לעשרים וחמש שנים.

מיקום: העקרבים אוהבים מקומות חמים והם גם נמשכים לחום. לכן הם אוהבים להתחבא לרוב מאחורי אבנים, סדקים, מחילות שונות. הם נמצאים ביערות חמים ובמדברים. הדברת עקרבים נעשית באמצעות טרפים של העקרב רעילים או ע"י חומרים מסוכנים כמו חומצה.

הדברת נמלים

מבנה גופה של הנמלה מורכב מחזה ובטן, ובניהם יש שנץ שמחבר אותם. ההם נעות בשיירות ארוכות ובשבילים, אוגרת מזון וזרעים ומביאות אותם לקן. את האגירה של המזון הם עושות באביב, כדי שיספיק להם אוכל למשך החורף, שבו הם מסתתרות- הקן. הנמלה הבנאיות בדרך כלל הם אלה שמבקרות בבתים, מקננות בחצר, ובשדרה מתחת לאבנים, ובונות תלוליות מסביב לקן בערך 35 ס"מ. הנמלה ניזונה מזרעים וחרקים. היא בעל גלגול מלא. נמלים נפוצות בכל רחבי הארץ, הם בדרך כלל במטבחים שלנו או במקומות העבודה במקומות עם אוכל או עמדות קפה. הם מסתתרות בקן שאותו הן בונות, כמו גינות שדות וכו'.

הדברת נמלים מתבצעת באמצעות קרקע מורעלת או שיש ג'לים מסיומים להדברת נמלים, שהם בלי ריח ואשפר לפזר אותם בבית, הג'ל לא מזיק לאדם.

הדברת כינים

לכינה יש גוף שטוח, אין לה כנפיים, גודלה נע בין1- 4 מ"מ. גפי פיה מורכב משני דוקרנים: עליון משמש למציצה והתחתון להפרשת רוק. בשפה העליונה יש לה שיניים קטנות האוחזות בפונדקאי בעת המציצה. הכינה מטילה את ביציה במקומות מוצלים, ועל גבי עלים, היא מטילה עשרות של ביצים, מהביצים בוקעים זחלים האורבים לפונדקאי: כלב או חתול, הזחלים מטפסים עליהם, מוצצים דם וחוזרים אל הבוגרים. הבוגרים אוגרים את הדם מתנפחים ומייצרים עשרות ביצים. לרוב ניתן למצוא אותה על חיות כמו כלבים וחתולים, וגם לעתים על ראשו של האדם. היא גדלה בסביבת צמחיה או קירות מחוספסים ומשקופים.

הדברת כינים מתבצעת ע"י חומרים פרמטרינים שגורמים לשיתוק, וגם בשמירה על היגיינה אצל בעל החיים או אצלנו בני האדם

הדברת דבורים

לדבורה יש 3 חלקים עיקריים -ראש, חזה ובטן. בראשה יש זוג מחושים, עיניים ובפה יש לה שני לסתות, אחת לנשיכה והשנייה למציצה. יש לה שני זוגות כנפיים על החזה, ושלוש זוגות רגליים. לרוב הדבורים קיימים בבטן בלוטות דונג, וסוף הבטן יש עוקץ. המלכה גדולה יותר מכל הדבורים והיא מגיעה לגודל של כ- 3 ס"מ. היא היחידה שיכולה להטיל ביצים. אורך חייה של המלכה בין 4 ל 5 שנים. היא מזדווגת רק פעם אחת בכל מחזור חייה. הנקבות פועלות במושבה בשביל לאסוף מזון, להגן על הדבורים הצעירות מצרעות ואויבים אחרים ובשביל לטפל בהן. מספרם של הזכרים הוא בין עשרות למאות, הם חיים כחודשיים, אורכם בערך כ 25 מ"מ. הזכרים לא עובדים במושבה ותפקידם העיקרי להפרות את המלכה. הדבורים ניזונות מדבש ואבקת פרחים. הדבורים מצויים כמעט בכל מקום ברחבי הארץ, הם יוצאים בעיקר בשעות היום, ונמשכות לדברים מתוקים. את מושבות הדבורים אפשר לראות ליד עצי ענבים, ביערות על עצים, בשדות שיש בהם הרבה פרחים.

יש כמה שיטות להדברת דבורים, כמו אבקות או פיתיונות, או ריסוס קן הדבורים ובנוסף ניתן לרכוש מלכודות דבורים.

הדברת זבובים
הדברת זבובים

הדברת זבובים

צבעו של הזבוב הוא אפור ובראשו ישנם בלוטות העיניים שהם בצבע חום אדום. ארבעה פסי אורך כהים ובולטים על החזה, והבטן שלו בצבע צהוב ופס כהה לאורכה. הזבוב הוא בעל הגלגול מלא: ביצה, זחל וגולם. על מצע של חומר אורגני, במקומות עם רטיבות מעל 40% יכול הזבוב להתפתח. מביצה לבוגר עוברים 9 ימים, בתנאי קיץ. מחזור החיים של הנקבה הוא כ-30 ימים בקיץ והיא יכולה להטיל 3-5 מקבצי ביצים של 130-20. אורכו יכול להגיע ל- 6-9 מ"מ. לזבוב יש שני פתחי נשימה כהים ובולטים בקצה הגוף. כשהאוכלוסיות גדולות של זבובים מתפתחות הם מהווים מטרד ומפגע תברואתי ואסתטי לבני האדם במיוחד בקיץ. הזבובים עלולים להעביר חיידקי מעי לאדם.

הדברת זבובים בוגרים אמורה להיות היקפי ונקודתי, וכנגד הרימות בכל מקומות הדגירה מרססים באמצעות זבלים וחומר אורגני רטוב אחר.

ריקו הדברות – מדביר מוסמך

 

 

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.